Samurai TAISHO GCW-330-LMH 13" Curved Hand Saw + Carrying Case Made in Japan
Samurai Curved Hand Saw Made in Japan. GCW Series - Sheathed Curved blade saw with Combination Teeth Professionals in urban forestry, horticulture and agriculture prefer this unique and versatile handsaw. The remarkable feature of this curved series saw is its combination of large (4mm tooth-pitch) and medium sized teeth (3.5 & 3mm tooth-pitch) all on one cutting blade. The medium sized teeth at the tip of this blade make cutting small branches easier while the larger teeth provide quick cutting in larger branches. This versatile two-in-one saw performs well in branch sizes from 3/8" to a full 6 inches. This new saw from Samurai features curved blade with combination tooth-pattern that consists large teeth (4mm tooth-pitch) and middle size teeth (3.5 & 3.0mm tooth-pitch). The part of blade near the end has middle size teeth that is best to prune small branchs (less than 40mm in diameter) and the rest has large teeth to cut middle and big branches up to 120mm in diameter. The Samurai taper ground makes smooth cut surface that keeps wood healthy. Specs: Model: GCW-330-LMH Blade Type: Curved. Blade Length: 330mm (13") Tooth Pitch: Combination 3, 3.5, 4 mm (See Picture) Including Belt Carrying Case. Contact us for any question regarding this item.
Product Features
- Made in Japan.
- Model: GCW-330-LMH
- Blade Length: 330mm (13")
- Tooth Pitch: Combination 3, 3.5, 4 mm (See Picture)